Nasza Historia | PogoriaBiega.pl

Nasza Historia

Jest w Dąbrowie Górniczej wymarzone miejsce do biegania. Tym miejscem jest utwardzona ścieżka o długości 6 km wokół zbiornika wodnego Pogoria III. Można tam codziennie o każdej porze roku i w każdą pogodę spotkać entuzjastów biegania w różnym stopniu zaawansowania pozdrawiających się wzajemnie podniesioną ręką i zdyszanym, krótkim „cześć”. Skoro więc łączy nas wspólna pasja to dlaczego mamy znać się jedynie z widzenia? Czemu by nie porozmawiać, wymienić doświadczenia, pojechać wspólnie na zawody? Myśl taka świtała w głowie niejednego samotnego biegacza przemierzającego szlaki pomiędzy dąbrowskimi Pogoriami. Na szczęście znaleźli się tacy, którzy postanowili myśli zamienić w czyny i w październiku rozpoczęła się akcja informująca biegających, że oto 9 listopada 2008 roku w niedzielę odbędzie się Pierwsze Spotkanie Miłośników Biegania z Dąbrowy Górniczej i okolicy pod hasłem „Biegaczu nie jesteś sam”. Akcja polegała na rozmieszczeniu wzdłuż trasy ulotek informacyjnych oraz na zatrzymywaniu biegnących (to było najbardziej ryzykowne i wymagało sporej odwagi) i bezpośrednim informowaniu ich o spotkaniu w Ośrodku Sportów Letnich przy zbiorniku Pogoria III w Dąbrowie Górniczej celem powołania Grupy.

W listopadową niedzielę przed południem zebrała się garstka zapaleńców. Różniło nas wszystko: począwszy od celów biegowych i stopnia zaawansowania na wieku uczestników (najmłodszy uczestnik miał 16 lat) skończywszy. Ale nie ważne było to co nas dzieliło, ważne co nas tam przywiodło, a była to bezgraniczna miłość do biegania. Można więc powiedzieć, że z miłości nasza Grupa powstała. Po samym spotkaniu znów potrzeba było wiele optymizmu, żeby uwierzyć w powodzenie przedsięwzięcia. Pomysłodawcy mówili, zebrani zaś jedynie słuchali. A przecież Cel jaki nam przyświecał był prosty: mieliśmy się poznać, wspólnie raz w tygodniu pobiegać i razem jeździć na zawody. Nie było deklaracji do podpisania i wzajemnych zobowiązań. Na koniec wymieniliśmy się numerami telefonów i każdy wrócił do domu na niedzielny obiad.

Tak właśnie powstała Grupa Biegowa Dąbrowa Górnicza (w grudniu 2009 r. zmieniliśmy nazwę na Pogoria Biega).

Po ponad roku działalności mamy już zgraną paczkę kilkunastu znajomych, którzy w każdą niedzielę o godzinie 9-tej bez względu na aurę spotykają się na parkingu przy zbiorniku wodnym Pogoria III (parking przy plaży głównej od strony centrum miasta), wspólnie biegają, wymieniają się doświadczeniami, umawiają się na zawody, a nade wszystko wzajemnie się motywują i mobilizują do wytrwałych treningów.