III Półmaraton Dąbrowski 09-05-2010 – relacja | PogoriaBiega.pl

III Półmaraton Dąbrowski 09-05-2010 – relacja

„Półmaraton niespodzianek”

– relacja z III Półmaratonu Dąbrowskiego 09-05-2010r.

9 maja, a nie jak wcześniej planowano 11 kwietnia po raz trzeci Dąbrowa Górnicza powitała u siebie biegaczy z całej Polski oraz podobnie jak w roku ubiegłym także gości z zagranicy. Organizatorem III Półmaratonu Dąbrowskiego jest Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, a honorowy patronat objął Prezydent Miasta.  Już w trakcie zapisów  na uczestników czekała miła niespodzianka w postaci braku opłaty startowej. Podczas nasilających się dyskusji na temat coraz droższych tzw. wpisowych na krajowe imprezy biegowe Organizatorzy III Półmaratonu Dąbrowskiego postanowili udowodnić, że bieganie jest nie tylko najprostszą ale i najtańszą formą aktywności dostępną dla każdego. Zwolnienie z opłaty jest elementem projektu Dębowy Świat dla aktywnych, który realizowany jest przez Urząd Miejski i Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, przy wsparciu środków Unii Europejskiej.

W niedzielny poranek obok Hali Widowiskowo-Sportowej „Centrum” przy Al. Róż 3 – pierwsi biegacze pojawili się jeszcze przed świtem. To właśnie na terenie tego obiektu zorganizowane zostało Biuro Zawodów, w którym każdy z uczestników musiał poddać weryfikacji swoje dane i odebrać numer startowy i chip służący do pomiaru czasu ( tu kolejna niespodzianka) bez konieczności wpłaty kaucji. W tym miejscu należy dodać, że kolejność zawodników na mecie oraz czas pokonania przez nich dystansu 21,097 km był ustalony za pomocą systemu elektronicznego ChampionChip. Na terenie hali można było się przebrać w strój sportowy i oddać osobiste rzeczy do depozytu.  Dla najmłodszych zorganizowano przedszkole aby bezpiecznie i na sportowo mogli spędzić czas w oczekiwaniu na powrót rodziców z trasy.

O godzinie 9.45 wszystkich biegaczy zabrały spod Hali Centrum autobusy i przewiozły ich na start do Ujejsca na stadion przy ulicy Olimpijskiej. Dla biegaczy, którzy pierwszy raz brali udział w Półmaratonie Dąbrowskim była to kolejna niespodzianka gdyż zazwyczaj na zawodach biegowych start jest w tym samym miejscu co meta lub przynajmniej w jej pobliżu.

Na starcie stanęła rekordowa liczba 576 biegaczy co było zapewne miłą niespodzianką dla Organizatorów. Przypominam, że obowiązywał limit 1.000 uczestników i lista startowa została zamknięta już 15 marca. Niestety w związku z żałobą narodową termin startu został przesunięty i uczestnicy musieli zapisać się po raz drugi lub potwierdzić mailem swoje uczestnictwo w nowym terminie. Jak było do przewidzenia liczba chętnych zmniejszyła się prawie o połowę ale rekord frekwencji z ubiegłego roku i tak został pobity. Start nastąpił punktualnie o godzinie 11.00. Trasa jak w poprzednich edycjach przebiegała malowniczymi brzegami dąbrowskich zbiorników wodnych Pogoria IV i Pogoria III, przez tereny rekreacyjne Miasta, a następnie wiodła do samego centrum gdzie obok Hali „Centrum” usytuowana została meta Półmaratonu.

Zawody wygrał Siergiej Fiskovicz z czasem 1:06:58, drugi był Medentsov Oleksiy z czasem 1:07:56. Wśród kobiet zwyciężczynią została Przyjaciółka Grupy Pogoria Biega Agnieszka Gortel , która pokonała dystans w czasie 1:17:17.

Na zakończenie odbyła się dekoracja zwycięzców, a każdy kto ukończył bieg mógł zostać wylosowany i nagrodzony cennymi upominkami.

Grupa Pogoria Biega zaprezentowała się bardzo licznie:

 • Mirek Dyk – 46 miejsce z czasem 1:26:15;
 • Kuba Bednarz  (nasz Czarny KońJ) – 50 miejsce – 1:26:32;
 • Paweł Trzaska – 83 miejsce – 1:31:57;
 • Bartosz Szotek –  208 miejsce – 1:41:45;
 • Marcin Żak – 272 miejsce – 1:45:26;
 • Jasiek Pinkosz – 286 miejsce – 1:46:31;
 • Iza Weisman –  328 miejsce – 1:49:14;
 • Ania Kochanek (debiutantka) – 420 miejsce – 1:57:17;
 • Piotr Kulpecki – 421 miejsce – 1:57:17;
 • Adam Polko – 458 miejsce – 2:00:10;
 • Michał Zygmunt (debiutant)  – 463 miejsce – 2:00:38;
 • Agnieszka Nowak (debiutantka) – 479 miejsce – 2:02:53;
 • Marcin Śnioch (debiutant) – 482 miejsce – 2:03:24;
 • Zbyszek Szwej – 511 miejsce – 2:07:18. ALE NAS JUŻ DUŻO!!!

Serdeczne gratulacje dla wszystkich, a podwójne gratulacje dla debiutantów – jesteśmy z Was dumni!!!

Pamiętamy i składamy podziękowania Iwonce i Dalii za serwis na trasie. Na dziewczyny można zawsze liczyć. Cool

No i Jarek… Jarek jest współodpowiedzialnym za całą Imprezę i to na Jego ręce kieruję podziękowania i gratulacje za zorganizowanie Półmaratonu Dąbrowskiego. Wiem, że pracy i stresu było co niemiara ale jako Organizatorzy możecie być z siebie dumni. Świetna robota i tak trzymać!!!

Piękna trasa, doskonała organizacja i nowoczesne zaplecze sprawiają, że Półmaraton Dąbrowski zyskuje na popularności co zobowiązuje Organizatorów na kolejne edycje. Kto nie wierzy niech zerknie do rankingu biegów na stronie maratonypolskie.pl Średnia 10/10 zobowiązuje i świadczy o najwyższej jakości. Trzymamy mocno kciuki i do zobaczenia na starcie  w przyszłym roku!

Piotr Kulpecki

comments